Allsvenska Serieföreningen, ASF

ASF bildades den 12 april 2014, kl. 14:18. Initiativtagare var Björn Forsell från Tranås, som också blev föreningens första ordförande. Det var 21 av 24 dåvarande allsvenska klubbar som närvarande vid bildandet av föreningen. Syftet då var, och är fortfarande:
Att medverka till ett fast och konstruktivt samarbete mellan de anslutna medlemmarna, verka för allsvensk bandys utveckling samt övriga gemensamma intressen inom bandysporten.

En ny serieindelning har sedan dess gjort att det idag är 16 klubbar som spelar i allsvenskan, och ligan har formellt fått namnet Bandyallsvenskan. Klubbar som kvalificerat sig till Bandyallsvenskan blir per automatik medlemmar i ASF, medan klubbar som degraderats adjungeras ett år. Skifte av medlemmar sker när det nya verksamhetsåret inleds 1 maj varje år.

Styrelsen har sedan årsmötet 2019 gått från fem till sju ordinarie ledamöter, samt två suppleanter. Anledningen är att verksamheten i föreningen växt betydligt senaste åren, och det finns således ett behov att vara fler som aktivt kan utveckla och driva ASF för klubbarna räkning. ASF arbetar bland annat med med webbsändningar av matcher, utbildnings- och marknadsinsatser samt för att ta tillvara på klubbarnas intressen i samarbetet med SBF och andra aktörer inom svensk bandy.

STYRELSE 2020/21:

Ordförande
Stellan Edström
070-742 88 99
stellan@allsvenskaserieforeningen.se

Vice ordförande/marknad
Anna Nordlund
070-988 55 39
anna@allsvenskaserieforeningen.se

Kassör/representant valberedningen SBF
Ingemar Sixtensson
070-645 00 82
ingemar@allsvenskaserieforeningen.se

Sekreterare
Göran Liljegren
070-344 14 68
goran@allsvenskaserieforeningen.se

Ledamot/sportansvarig/licensnämnden
Nichlas Linden
070-235 55 19
nichlas@allsvenskaserieforeningen.se

Ledamot/sportansvarig
Mats Nordenfors
070-346 08 89
mats@allsvenskaserieforeningen.se

Ledamot/representant tävlingskommittén
Owe Fredholm
070-593 81 41
owe@allsvenskaserieforeningen.se

Suppleant
Daniel Johansson
070-647 39 05
daniel@allsvenskaserieforeningen.se

Suppleant/marknad
Fredrik Edholm
070-377 81 17
fredrik@allsvenskaserieforeningen.se

IT-Partner:

Munana
073-972 81 45
munana.se